Årets aussie

Regelverk

Det blir kåret «årets aussie» i grenene allround, agility, hopp, bruks, kreativ lydighet, lydighet, rallylydighet, utstilling og gjeting. Utregningen av årets vinnere gjøres etter hvert kalenderår og presenteres i forbindelse med årsmøtet, hvor prisen deles ut. Eier av hunden være medlem i ASKN ved årets slutt, samt skal hunden være norskregistrert. 

Resultatene følger hunden, dvs. at de kan oppnås med ulike førere. Resultater fra offisielle konkurranser må være innsendt innen 01.02 påfølgende år. Utenlandske resultater teller på lik linje, forbeholdt at reglene er like. Poeng for CERT utdeles også til de som allerede er Champion, hvis de oppnår kravene for CERT. Bonuspoeng tildeles i tillegg til resultatet. 

Send inn til: aarets.aussie@askn.no

Årets allroundaussie​

Inkluderer resultater fra alle offisielle starter, hvor hver nevnte gren tas med i betraktning. Alle som sender inn bidrag i to eller flere grener, blir automatisk med i kåringen om «årets allroundaussie». Den hunden med flest poeng i ulike grener vinner. Ved lik poengsum vinner hunden som har resultater fra flest grener. 

Årets agilityaussie

Det er de tre beste resultatene som gjelder, og kan være fra
konkurranser innen agility og/eller hopp. Kun feilfrie løp med
10. plass eller bedre. Poengberegning for årets agilityaussie
gjøres iht. poengtabellen til høyre.

I tillegg utdeles det bonuspoeng for: 

5. poeng v/napp

5. poeng v/opprykk

10. poeng for CERT

Årets bruksaussie​

Det er de tre beste resultatene som gjelder. Poengene
beregnes ut fra en koeffisient for klassen det konkurreres i.
Resultatene blir deretter lagt sammen. 

Klasse A, B, C, D: Oppnådd poengsum / 10

Bonuspoeng tildeles for: 

5. poeng pr/godkjent 

5. poeng v/opprykk

10. poeng for CERT

15. poeng for CACIT

50. poeng v/godkjent NKK Kåringsprøve

 

Årets rallylydighetsaussie

Det er de tre beste resultatene som gjelder. Poengene beregnes
ut fra en koeffisient for klassen det konkurreres i. Poengsummen
blir så delt på tre, for å finne gjennomsnittet. 

Klasse 1: Oppnådd poengsum x 0,94

Klasse 2: Oppnådd poengsum x 0,96

Klasse 3: Oppnådd poengsum x 0,98

Elite: Oppnådd poengsum x 1,00

Bonuspoeng tildeles for:

5. poeng v/napp

5. poeng v/opprykk

10. poeng for CERT

Årets kreative lydighetsaussie

Det er de tre beste resultatene innenfor HTM og/eller Freestyle
som gjelder.
Poengene beregnes ut fra en koeffisient for klassen
det konkurreres i. Resultatene blir deretter lagt sammen. 

Klasse 1: Oppnådd poengsum x 2,1

Klasse 2: Oppnådd poengsum x 2,2

Klasse 3: Oppnådd poengsum x 2,3

Bonuspoeng tildeles for:

5. poeng v/napp

5. poeng v/opprykk

10. poeng for CERT

Årets lydighetsaussie

Det er de tre beste resultatene som gjelder. Poengene beregnes
ut fra en koeffisient for klassen det konkurreres i. Poengsummen
blir så delt på tre, for å finne gjennomsnittet. 

Klasse 1: Oppnådd poengsum x 0,59

Klasse 2: Oppnådd poengsum x 0,60

Klasse 3: Oppnådd poengsum x 0,62

FCI3: Oppnådd poengsum x 0,63

Bonuspoeng tildeles for:

10. poeng v/opprykk

10. poeng for CERT

Årets rikaussie

Det er de tre beste resultatene som gjelder. 

50. poeng v/bestått ferdselsprøve (BH)

50. poeng v/bestått utholdenhetsprøve (UD)

Bestått IPO, SL, RSP osv.

30. poeng v/bestått kl. 1

40. poeng v/bestått kl. 2

50. poeng v/bestått kl. 3

 

Bonuspoeng tildeles for: 

10. poeng v/1. plass

8. poeng v/2. plass

6. poeng v/3. plass

10. poeng for CERT/CACIT

10. poeng for fremragende poengsum

Årets utstillingsaussie

Det er de fem beste resultatene fra offisielle utstillinger som gjelder. Kun resultater med CK og mer er gjeldende. To av disse kan være resultat fra utland, så lenge det er like regler. Ved BIG og BIS plassering  må det sendes med bildebevis. Gruppe 1 utstillinger hvor det kun blir avholdt BIS finale, blir resultatet omgjort til gruppepoeng. Topp 10 blir med på listen over årets utstillingsaussie. 

Bonuspoeng tildeles for*: 

30. poeng v/BEST IN SHOW SPECIAL

25. poeng v/BEST IN SHOW

20. poeng v/BIS 2-4

15. poeng v/BEST I GRUPPEN

12. poeng v/BIG 2-4

2. poeng v/CK

*Max 5

Årets utstillingsvalp

Det er de tre beste resultatene som gjelder. Topp 5 mestvinnende valper blir med på listen over årets utstillingsvalp. 

På grunn av uoffisielle utstillinger må resultater dokumenteres med kritikkskjema og/eller bildebevis. Gruppe 1 utstillinger hvor det kun blir avholdt BIS finale, blir resultatet omgjort til gruppepoeng.


Bonuspoeng tildeles for: 

30. poeng v/BEST IN SHOW SPECIAL

25. poeng v/BEST IN SHOW

20. poeng v/BIS 2-4

15. poeng v/BEST I GRUPPEN

12. poeng v/BIG 2-4

2. poeng v/HP

Årets utstillingsveteran

Det er de tre beste resultatene som gjelder. Topp 3 mestvinnende veteraner blir med på listen over årets utstillingsveteran. 

På grunn av uoffisielle utstillinger må resultater dokumenteres med kritikkskjema og/eller bildebevis. 


Bonuspoeng tildeles for: 

30. poeng v/BEST IN SHOW SPECIAL

25. poeng v/BEST IN SHOW

20. poeng v/BIS 2

15. poeng v/BIS 3

12. poeng v/BIS 4

2. poeng v/CK

Årets gjeteraussie

Per dags dato er det ytterst få aussie som blir brukt innen gjeting. Vi ønsker likevel å fremheve dette som den viktigste grenen for rasen, og tildeler derfor 300 poeng til de som har/får godkjent norsk gjeterprøve (NSG/FCI/ASCA). Dette teller også i beregningen for «årets allroundaussie». 

 

Årets champion

ASKN ønsker å gi heder til alle hunder som har oppnådd offisielle championat i året som har gått. Det er ingen poengsum, og teller dermed ikke mot kåringen av «årets allround».  Har du oppnådd et championat? Send oss dokumentasjon og et bilde (liggende format m/ høy kvalitet). Bildet vil bli publisert på hjemmesiden under ASKNs nye Champions-side. 

utregning_aarets_aussie

Utregning oppdatert av Kine Bøe, 05.01.2023